Thanks for attending the Awards Banquet!

Posted 13 Jan 2014 in Headlines

Thank you to everyone who attended the awards banquet! It was a huge success!

Below is a list of awards that were given out:

 

Sponsor/Service Recognition

Class Sponsor Appreciation Awards:

Budweiser – Double Eagle Beverage

Kaplan University

NAPA Auto Parts

Valentino’s

Sam’s Club

 

Sponsor Appreciation Awards:

Auto Trans Matic

Accelerated GraphX

Colby Ridge Popcorn

Coors Light State Distributing Company

Great Clips

Hoosier Tire (Precise Racing)

Nebraska Lottery

Pepsi Cola Lincoln

Sun Drop (Dr. Pepper-Snapple Group)

Sysco Lincoln

 

Special Thanks to all of our other supporting Sponsors:

Runza, Sun Valley Lanes, Hormel, Speedway Motors, Casey’s General Stores, Venom Energy, Ink Machine, Miller Lite, Candy Wrappers, The Ticket, Action Signs, United Rentals, LTO Motorsports, Colby’s Candy, Rotella’s, Active Life Family Chiropractic, Great Western Bank, General Fire and Safety, Village Inn, Lincoln Saltdogs, American Classifieds, Plains Equipment Group, Joe’s Karting, The Auto Connection, GCR Tire, Celerion, Spectrum Development, Chastain Otis Insurance, Sysco Lincoln, Nebraska Highway Safety, Heartland Paper, Omaha Ambulance, Sardeson Racing and Rockauto.com

 

Special thanks to Nebraska Cup Contingency Sponsors:

Colby Ridge, Sam’s Club, Village Inn, Sun Valley Lanes, Runza, Nebraska Lottery, NAPA, Sun Drop, Time Warner Cable, Great Clips, Speedway Motors, Joe Orth Photos, Savannah Smiles Photos, Salon RX by Hailey Jackson, Eagle Raceway, Hair Art, Avon by Tammy Tadlock, AVON by Julie Hayden, Ruffled Runway, Arbonne, Carole’s Flowers, Alexander at Salon Z, Butlerbuilt, Action Signs, and Springboard Modeling.

 

Also Special Thank You to the Miss Nebraska Cup Contestants. Congratulations to Elle Patocka on taking home the crown.

 

Service Appreciation Awards:

Joe Orth Photos

Steven Clegg Videos

Eagle Fire and Rescue

Time Warner Cable (Nebraska On Demand)

Pace Car Driver – Gary Dominguez

Tow Crew – The Auto Connection

Push Truck Crew

Eagle Staff and Volunteer Recognition

Co-Employees of the year :

Jamie Sherman and Amy Sherman

 

2013 RECAP BY ROGER HADAN

(One Bad Ass RaceTrack)

 

2013 AWARDS

 

IMCA Sport Compact Division- 11-20th

20th Place- Rich Eacret #48R

19th Place- Shannon Wulf #70

18th Place- Justin Olsen #14J

17th Place- Erica Cronin #30

16th Place- Brian Haller #2CS

15th Place- Rick Hollandsworth #35H

14th Place- Amanda Rhiley #51

13th Place- Melissa Cronin #5M

12th Place- James King #13

11th Place- Tim Horsham #3

IMCA Sport Compact Division- Top 10

10th Place- Cole Krichau #30K

9th Place- Nick Jensen #48J

8th Place- Larry Cronin #5

7th Place- Sydney Yost #20

6th Place- Tanner Schmitz #10

5th Place- Ole Olsen #23

4th Place- Josh Johnson #25

3rd Place- Kenny Roberts #69

2nd Place- Chad Bassinger #4X

1st Place- Matt Moyer #29

IMCA Hobby Stock Division- 11-20th

20th Place- Don Hall Jr. #92

19th Place- Cody Boone #22X

18th Place- Denny Berghahn Sr. #6X

17th Place- Luke Nicholson #55N

16th Place- Travis Albracht #38A

15th Place- Garrett Bolander #98X

14th Place- Rob Brown #42

13th Place- Joe Wollenhaupt #4W

12th Place- Tim LaPointe #18

11th Place- Mark McKinney #23

IMCA Hobby Stock Division- Top 10

10th Place- Chad Fegley #13F

9th Place- Dan Noonan #12

8th Place- Tim Kozak #29

7th Place- Nick Lindblad #26

6th Place- Justin Busboom #62

5th Place- Ben Becher #B4

4th Place- John Cain #44

3rd Place- Mike Hansen #94

2nd Place- RJ Macku #93

1st Place- Roy Armstrong #6R

IMCA Sport Modified Division- 11-20th

20th Place- Kaleb Kennedy #5X

19th Place- Randy Fox #09R

18th Place- Laini Schwartz #18

17th Place- Don Rinke #2R

16th Place- Derek Hall #44D

15th Place- Rod Schreiner #21R

14th Place- Mike Morton Jr. #71M

13th Place- Kevin Anderson #22K

12th Place- Joe Feyen #25X

11th Place- Nathan Kobus #15

IMCA Sport Modified Division- Top 10

10th Place- Bob Ruisinger #7

9th Place- Adam Vrbka #7V

8th Place- Dana Deeke #36

7th Place- Ken Eckhoff #5

6th Place- Joe Schidler #K00

5th Place- Kyle Flodman #7K

4th Place- Shawn Harker #40

3rd Place- Joey Danley #14

2nd Place- Benji Legg #25B

1st Place- Gary Saathoff #96

IMCA Modified Division- 11-20th

20th Place- Nathan Landauer #11N

19th Place- Dustin Andersen #8A

18th Place- Stacey Wilhelm #3W

17th Place- Rik Gropp #V44

16th Place- Kevin Larkins #4X

15th Place- Tim Pickens #00

14th Place- Scott Bivens #S56

13th Place- Nate Thompson #3T

12th Place- Doug Deterding #13

11th Place- Justin Wulf #86

IMCA Modified Division- Top 10

10th Place- Chad Andersen #8C

9th Place- Chevy Hadan #4

8th Place- Chris Alcorn #3

7th Place- Shane Hiatt #21H

6th Place- Bob Zoubek #5S

5th Place- Mike Densberger #81

4th Place- Chris Abelson #1X

3rd Place- Tim Ward #4TW

2nd Place- Johnny Saathoff #96J

1st Place- Dylan Smith #95

IMCA Sprint Division- 11-20th

20th Place- Doug Roth #24R

19th Place- Chase Weiler #21W

18th Place- Doug Lovegrove #1

17th Place- Lee Bowes #73

16th Place- Dwight Carter #4U

15th Place- Richard Weers #55

14th Place- Nick Bryan #52

13th Place- Gene Ackland #14G

12th Place- Keith Dragoo #77D

11th Place- Eric Reichwaldt #13

IMCA Sprint Division- Top 10

10th Place- Lacey Tuttle #50

9th Place- Gregg Bolte #00

8th Place- Brandon Horton #1B

7th Place- Nate Weiler #54

6th Place- Shayle Bade #03

5th Place- Dan Satriano #95

4th Place- Matt Richards #44

3rd Place- Clint Bensen #100

2nd Place- Terry Richards #18

1st Place- Mike Boston #51

 

2013 Mini E Track Champions

CAGE 206 Heavy – Matt Gropp #ONO

CAGE 206 Light- Logan Henriksen             #0

CAGE Jr. 2-  Chase Brown #55

CAGE Jr. 1- Trey Gropp #54

CAGE Amateur- Kamdyn Roebke #19

CAGE Rookie- Drake Trent #43

FLAT Adult Stock and FLAT Adult Extreme- Jordan Evans #99

FLAT Adult Clone 370- Travis Meyer #2

FLAT Jr. 2 Heavy and FLAT Jr. 2 Heavy- Neil Nickolite #12N

FLAT Jr. 1- Drake Bohlmeyer #24

FLAT Jr. Amateur- Mike Mass Jr. #40

 

Mini Miss Nebraska Cup:  Age 3-6 winner was: Harlee Conkel. Age 7-11 winner was Hailey Cronk.

 

 

2013 Rookies of the Year:

IMCA Sport Compact- James King #13

IMCA Hobby Stock- Nick Lindblad #26 

IMCA Sport Modified- Rod Schreiner #21R

IMCA Modified- Nate Thompson #3T 

IMCA Sprints- ALL WERE ROOKIES

 

2013 Most Improved Driver (Sponsored by Action Signs/Speedway Graphics):

IMCA Sport Compact- Tanner Schmitz #10

IMCA Hobby Stock- Tim Kozak #29

IMCA Sport Modified- Kyle Flodman #7K

IMCA Modified- Shane Hiatt #21H

IMCA Sprint- Lacey Tuttle #50

 

2013 Most Popular Driver (voted by the fans in an online survey. There was a preliminary vote in our 2013 fan survey, and then the top five in each class from the survey were put into a final ballot online. Over 1500 people voted in the final ballot ):

IMCA Sport Compacts- Sydney Yost #20 (497 votes)

IMCA Hobby Stocks- Roy Armstrong #6R (335 votes)

IMCA Sport Modifieds- Joey Danley #14 (506 votes)

IMCA Modifieds- Dylan Smith #95 (460 votes)

IMCA Sprints- Shayle Bade #03 (480 votes)

 

2013 Best Appearing Car (voted by the fans in an online survey. There was a preliminary vote in our 2013 fan survey, and then the top five in each class from the survey were put into a final ballot online. Over 1500 people voted in the final ballot ):

IMCA Sport Compacts-  Melissa Etherton #14M (526 Votes)

IMCA Hobby Stocks-Tim LaPointe #18 (580 Votes)

IMCA Sport Modifieds- Nathan Kobus #15 (409 Votes)

IMCA Modifieds-  Chris Abelson #1X (596 Votes)

IMCA Sprints- Mike Boston #51 (492 Votes)

 

2013 Hard Charger of the Year Award:

IMCA Sport Compacts- Matt Moyer #29 (106 positions gained in A Features)

IMCA Hobby Stocks- Roy Armstrong #6R (101 positions gained in A Features)

IMCA Sport Modifieds- Benji Legg #25B (114 positions gained in A Features) (Sponsored by Joe’s Karting)

IMCA Modifieds- Dylan Smith #95 (118 positions gained in A Features) (Sponsored by Active Life Chiropractic)

IMCA Sprints- Mike Boston #51 (118 positions gained in A Features)

 

2013 Hard Luck Award: Clint Benson #100 (Made the top 4 on night one of the Sprint Super Nationals to automatically qualify for the Big Dance on Sunday. He ended up 5 pounds light and was DQed. Then on the 2nd night, he missed the transfer spot by 1 position.)

 

2013 Slick Chick Award: Shayle Bade #03 (Highest finishing woman in points)

 

2013 Homer Simpson Award: Mike Cheers #0C (Why does Mike deserve this award? #1 The first night of racing he destroys his car in hotlaps. #2 Because he is Mike Cheers. #3 Anytime he goes out on the track you may see a “Homer” moment. #4 We knew he would enjoy a box of donuts and beer! )

 

 

2013 Driver Perfect Attendance Awards:

(Draw names for Grandstand Season Passes, Wing Caps, Nose Wings, $100 Gift Certificates to speedway motors, driving school, Pit Passes, Oil, wheels, etc… THEY MUST BE PRESENT TO GET PERFECT ATTENDANCE AWARDS If they are not present to collect their award, draw a new name.)

 

Sport Compacts:

Brian Haller #2CS

Chad Bassinger #4X

Larry Cronin #5

Melissa Cronin #5M

Rick Hollandsworth #35H

Tim Horsham #3

Josh Johnson #25

Matt Moyer #29

Tanner Schmitz #10

Shannon Wulf #70

Sydney Yost #20

Cole Krichau #30K

 

Hobby Stocks:

Roy Armstrong #6R

Ben Becher #B4

Justin Busboom #62

Mike Hansen #94

Tim Kozak #29

Tim LaPointe #18

Nick Lindblad #26

RJ Macku #93

Mark McKinney #23

Dan Noonan #12

 

Sport Modifieds:

Bryan Adams #A10

Joey Danley #14

Dana Deeke #36

Derek Hall #44D

Shawn Harker #40

Bob Ruisinger #7

Gary Saathoff #96

Joe Schidler #K00

Rod Schreiner #21R

Adam Vrbka #7V

Don Rinke #2R

 

Modifieds:

Chris Alcorn #3

Chad Andersen #8C

Doug Deterding #13

Jared Deterding #13J

Johnny Saathoff #96J

Nate Thompson #3T

Justin Wulf #86

 

Sprints:

Keith Dragoo #77D

Brandon Horton #1B

Matt Richards #44

Terry Richards #18

Dan Satriano #95

Nate Weiler #54

Clint Benson #100

Shayle Bade #03

Mike Boston #51

Dwight Carter #4U

Share
Posted by eagle